Pięć rzeczy, których (może) nie wiesz o krylu

Pięć rzeczy, których (może) nie wiesz o krylu

1. Kryle występują w pięciu oceanach

Chociaż kryle rzadko można zobaczyć poza Antarktydą, to tak naprawdę występują one we wszystkich pięciu oceanach. Jednak pływają w dużych ławicach głównie w południowym Oceanie Antarktycznym.

Istnieje 85 znanych gatunków kryli, z których największym jest Euphausia superba, wykorzystywany do produkcji oleju z kryla. Euphausia superba znajduje się na samym dole łańcucha pokarmowego i żyje przede wszystkim w dziewiczych wodach Oceanu Antarktycznego.

2. Kryle mają dwa razy większą biomasę niż ludzie

Biomasa to całkowita masa zwierząt, roślin lub innych organizmów żywych na danym obszarze. Całkowita waga biomasy kryli wynosi około 500 milionów ton, co jest dwukrotnie większe niż biomasa ludzka.

Kryle są więc jednym z gatunków o największej biomasy na Ziemi, a ich ogromne ławice można nawet zobaczyć z kosmosu! Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak pozyskujemy kryle?

3. Mechanizm przetrwania kryli

Przy tak ogromnej biomasie kryle są pożądanym pokarmem dla wielorybów, pingwinów, ptaków i ryb. Aby się chronić, kryle przemieszczają się w dużych ławicach, co stanowi mechanizm obronny – zdezorientowane drapieżniki mają trudności z wybraniem konkretnego celu.

Dodatkowo kryle spędzają większość dnia na dużych głębokościach, gdzie ryzyko spotkania drapieżników jest mniejsze. Na powierzchnię wynurzają się dopiero pod osłoną nocy.

4. Kryle składają ogromne ilości jaj naraz

Populacja kryli przetrwała między innymi dzięki temu, że samice kryli mogą składać jednorazowo do 10 000 jaj, i to kilkukrotnie w sezonie rozrodczym, który trwa od stycznia do marca.

Jaja składane są jak najbliżej powierzchni wody, a następnie opadają przez około 10 dni, zanim wyklują się na głębokości około 3000 metrów. Kryle żyją zazwyczaj od 6 do 10 lat.

5. Kryle są na dnie łańcucha pokarmowego

Kryle są zaliczane do zooplanktonu i żywią się głównie fitoplanktonem. Zimą kryle odżywiają się algami, które rosną na spodzie antarktycznego lodu.

Kryle potrafią przetrwać nawet do 200 dni bez pożywienia, zmniejszając swoją wielkość, aby dostosować się do trudnych warunków, aż znowu znajdą pokarm.

Znajdując się na samym dole łańcucha pokarmowego, kryle są kluczowe dla zachowania życia zwierząt wokół Antarktydy. Większość gatunków w tym rejonie albo bezpośrednio żywi się krylem, albo zjada inne gatunki, które jedzą kryle. Dlatego kryle odgrywają kluczową rolę w antarktycznym ekosystemie.